29 Ocak 2015 Perşembe

ZAYIF YÖNLERİNİZİ RAHAT BIRAKIN ARTIK !

Günümüz iş dünyası uzun süredir bir kavramla ilgileniyor; “ Potansiyelin Performansa Dönüşümü ”

Yetkinlikler, iş tanımları, kişilik ölçümleri, performans süreçleri, swot analizi, kpı ‘lar, bencmark’ lar…

Malum hepimizin kendine özel yetenekleri var, güçlü ve zayıf yönlerimiz birbirimizden farklı.

Firmaların gelişim süreçlerini incelediğimizde çalışanların var olan potansiyellerini iş hayatına transfer etmekte farklı nedenlerle sorunlar yaşadığını, çoğu şirketin bu sorunları çözmeye çalışırken önce zayıf yönleri geliştirmeye dönük yapı ve süreçleri uyguladıklarını görüyoruz. 

Zayıf yönleri geliştirmeye dönük geri bildirimlerin, 1 veya 2 günlük düzenlenen eğitimlerin iş performansını sihirli bir dokunuş gibi hemen arttıracağı hayali yaygın.   

Ağırlıklı zayıf yönlerin gelişimine odaklı eğitimler veya benzer yaklaşımlar istenilen değişimi gerçekleştiriyor mu? sorusunun cevabı kocaman bir “hayır” ile boşa geçen zaman ve harcanan bütçe olduğudur. 
Yapılması gereken nedir? 
Öncelikle bireysel / kurumsal olarak geçmişte veya şu an başarılı olmanızı sağlayan güçlü yanlarınızı fark etmeniz, performans artışında sizi nasıl destekleyeceğinizi bulmanız ve bu yönlerinizi geliştirmeniz gerekli.
Sonra güncellenen bu güçlü yanlarınızı da kullanıp zayıf yanlarınızı nasıl geliştireceğinizi planlayarak potansiyelinizi iş performansına etkili bir biçimde dönüştürebilirsiniz.

Güçlü yanlarımız zaten güçlü neden geliştirelim? diye düşünebilirsiniz.
İşte size cevabı bulmanızda birkaç ipucu yakalayacağınız sorular;
ü  Size göre güçlü yönlerinizin neler?
ü  Güçlü yönleriniz iş hayatında size nasıl destek oluyor? Sizi sınırladığı yerler nereler?
ü  Nasıl başarısız oluyorsunuz?
ü  Başarısız olduğunuzda güçlü yanlarınız ne kadar işin içindeydi?
ü  Gölgede kalan güçlü yönleriniz neler?

Sözün özü; öncelikle zayıf yanlarınıza odaklanarak istenilen şekilde ilerleme kaydedemediğiniz için moralinizi bozmayın ve zamanınızı boşa harcamayın. Güçlü yanlarınızı fark etmeyi ve geliştirmeyi gelişim planınızda en üst sıraya alın, eyleme geçin, daha da güçlendirin, sonra zayıf yönlerinizle çalışmaya başlayın ve onları geliştirin, farkındalıklarla yükselen moralinizle sürecinizi yönetmeye devam edin.

Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili daha detaylı bilgi için, potansiyellerinizi tespit edebileceğiniz envanterlerimize katılabilir, yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Sevgilerimle.
Meral Dal
Kurucu, Eğitmen, Profesyonel Koç
Gelişim Gezginleri Grup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder