3 Haziran 2017 Cumartesi

Güçlü Yönlere Odaklanmak Performansı % 36 arttırıyor

Gallup tarafından yapılan bir araştırmaya göre güçlü yönleri takdir edilen çalışanların kuruma bağlılıkları ve katkıları daha fazla.
Güçlü yönlerinin farkında olanlar % 8 daha üretken olurken, her gün güçlü yönlerine odaklanan takımlar % 13 daha üretken oluyor ayrıca çalışan sirkülasyonu da % 15 azalıyor.
Aynı araştırmaya göre güçlü yönlerini işinde her gün kullananlar, şirketlerine 6 kat daha fazla bağlılar.
Bunu sağlayan şey nedir?
Güçlü yanlarını kullanan insanlar için iş daha kolaydır,  doğal bir şekilde yaparlar ve daha tatmin olurlar. Sadece işlerini yapmak bile onlara sunulan maddi ödülden daha büyük bir ödül alıyor hissi yaşattırır, daha da fazlası için kolaylıkla yola devam ederler, dışarıdan zorlama olmadan.
Güçlü yanlarınızı kullanıyorsanız, daha iyi olmak ve daha yükseklere çıkmak için içinizde Sizi zorlayan bir şeyler hep vardır.
Corporate Leadership Council’ın 1.500 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre de yöneticiler kendilerine bağlı çalışanların zayıf yönlerine odaklandıklarında çalışanların performansları % 27 düşerken, güçlü yönlerine odaklandıklarında ise %36 artıyor. Çok önem verilmesi gereken yüksek bir oran değil mi? 

Güçlü yanları geliştirmek üzerine özel tasarım eğitimler düzenliyoruz ve birebir gelişim çalışmalarımız var, tüm bunlarda şunu fark ediyorum; eğer güçlü yanlarınızı kullandığınız bir iş yapıyorsanız, işinizle aranızda farklı bir duygusal bir bağ oluşuyor, işin sizin için anlamı var ve farklı, daha cesur oluyorsunuz, kendinize güveniniz daha yüksek ve yabancıların 'challenge' dedikleri 'meydan okumayı' yaşayarak diğerlerinden her zaman fark yaratıyorsunuz. İşte bu duyguyu sürdüren işyerine de ölçümlerin dediğine göre 6 kat daha fazla bağlanıyorsunuz. 

Acaba biz güçlü yanlarımızın ne olduğunun ne kadar farkındayız? 
Gözlemim, çoğunlukla farkında değiliz, farkında olsak bile onunla özel ilgilenmiyoruz, hep zayıf yanlarımızı geliştirmek için uğraşıyoruz, çünkü güçlü yanlarımızı daha da nasıl güçlendirebiliriz? cevabı çok iyi bilmiyoruz. 

Bu yazıyı okuyan Sizlere soruyorum;
Yönetici iseniz, çalışanlarınızın güçlü yanlarını ne zaman gözden geçirdiniz? Güçlü yanları geliştirmek üzerine özel ölçüm ve çalışmalarımızdan destek alabilirsiniz, lütfen bizlere ulaşınız. 

İnsan Kaynakları iseniz, çalışanlarınızın güçlü yanlarını fark ettirmek ve kullandırmaya yönelik neler yapıyorsunuz? 

Ve siz, işinizde güçlü yanlarınızı ne kadar kullanıyorsunuz?

Belki de aradığınız bazı soruların cevaplarından bazıları buradadır... 
Sevgilerimle.
Meral Dal
Kurucu, Gelişim Danışmanı, 
Professional Executive Coach (AC,PC)
Gelişim Gezginleri 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder