11 Ağustos 2014 Pazartesi

                                                                  ÇALIŞANLARIN YAŞADIKLARI SORUNLAR

Avita Çalışan Destek Hizmeti tarafından yaptırılan bir araştırmanın sonuçları yeni açıklandı. 
Konusu; çalışan kişiler en çok ne tür sorunlar yaşıyorlar? Bunlardan nasıl etkileniyorlar? Neler yapıyorlar?
Araştırma şirketi TNS ‘nin 18 ilde, demografik kriterlere göre seçilen 336 kişi ile yaptığı araştırmaya göre çalışanların iş hayatına yansıyan, depresif hisler yaşadığı sorunların sıralaması şu şekilde;

1-    İş arkadaşları ve yöneticileri ile yaşanılan sorunlar
2-    İş-yaşam dengesini kuramama
3-    Eş/ ilişki problemleri
4-    Çocuklarla -özellikle ergenlik döneminde- yaşanan sorunlar


İş-yaşam dengesini kurma konusunda, özellikle de büyük kentlerde çalışanlar yüksek oranda mutsuzluk hissediyor.
Çalışma hayatının başlarında olan Y kuşağının son temsilcilerinin yüzde 45’i, bu dengeyi kurmakta zorlanıyor. Bu oran 30 yaş sonrası için ise yüzde 35’le yine hiç azımsanmayacak bir sorun oluşturuyor. 

Tüm yaş gruplarında ise yüzde 40’lık bir kesim iş arkadaşları ve yöneticilerle yaşanan problemler nedeniyle iş hayatında zorlanıyor. 

Eş ve çocuk problemleri
iş hayatına yansıyor. 35 yaş ve üstü çalışanların yüzde 44’ü eş ve ilişki problemleri, yüzde 36’sı çocuk ve ergenlik problemleri nedeniyle iş yaşamlarına yansıyan depresif hisler yaşıyor. 

Kent kesiminde, özellikle de büyük metropollerde daha çok yaşanan bu sorunları aklından çıkaramayarak sürekli bir iç sıkıntısı hisseden çalışanlarda kadınların oranı ise erkeklere göre biraz daha yüksek.
Kentlerde yaşayanların yüzde 40’tan fazlası yılda en az birkaç kez bir avukat ya da mali müşavire danışma ihtiyacı hissediyor.
Çalışanların yüzde 64’ü iş ve özel hayatlarında yaşadıkları sorunların çalışma hayatındaki performanslarını etkilediğini belirterek, çözmekte zorlandıkları sorunlar olduğunda;

morallerinin bozulduğunu, 
- performanslarının düştüğünü, 
- konsantrasyonlarının eksildiğini,
- dalgın olduklarını, 
- sinirli ve stresli olduklarını,
- yorgun hissettiklerini
belirtiyorlar.

Sonuçlar bunları söylüyor.

Bu kadar önemli bir konuda çalışanlarını destekleyen bir kurum olarak çözüm paketinizde neler olmalı? 

Seçenek 1: Eğitimler

Etkili İletişim Eğitimleri
Kurum içinde ast, üst ve eşitlerimizle daha etkili iletişim kurmak, özel hayatımızda da ilişki içerisinde olduğumuz bireylerle çatışmadan, birbirimizi doğru anlamak, empati kurabilmek, duygusal zeka, yapıcı geribildirim verebilmek , kendimizi doğru ifade edebilmek için sunduğumuz önemli eğitimlerdendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri
“Çalışanlar kurumunuzdan değil, yöneticilerinizden ayrılıyor olabilir! “ yapılan farklı araştırmalar da bu gerçeğe işaret ediyor. Kurumunuzda çalışanlar kadar onları yönetenlerin yönetsel becerileri ile günümüz yöneticisinden beklenen bazı yetkinlikleri ilave ettiğimiz; yöneticilik, sorumluluk verme, yetki devri, çalışanı geliştirme, etkili geribildirim, koçluk becerileri ve liderlik konularında kendilerini geliştirdikleri eğitimlerin de alınması çok önemli.

İş ve Yaşamda Denge Eğitimleri 
Bazıları hem iş hem özel yaşamda denge sağlıyor ve mutlu olabiliyorken bazıları bunu neden başaramıyor? Bu dengeyi nasıl sağlayabiliriz?
Bunun için çok uzaklara gitmeden, bireye önemli farkındalıklar yaşatan bu eğitimler, iş ve yaşamda mutluluğun ne paraya ne de zamana bağlı olmadığını göstermesi ve çözümün sadece kişinin kendisinde olduğunu fark ettirmesi açısından hem farklı hem de artık çok gerekli.

Seçenek 2: Bireysel Koçluk ve İlişki Koçluğu Destek Paketleri oluşturabilirsiniz.
Bireysel olarak destek almak isteyen çalışanlarınız için koçluk hizmeti veren kurumlarla anlaşmalı olarak çalışabilirsiniz.

Seçenek 3Çalışan Destek Paketi 
Avita gibi bu konularda uzman şirketlerden, çalışanların her an ihtiyaç duyabilecekleri hukuki & mali bilgi hizmetleri, psikolojik hizmet, tıbbi danışmanlık, bilgi hizmetleri gibi paket hizmetleri ekonomik fiyatlarla satın alarak çalışanlarınızın zaman kazanmasını, sorunlarını çözmeleri ve performanslarını düşürmeden işlerini sürdürmelerini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu çözümler ve diğerleri için bizi aramanız yeterli, sevgilerimizle

Meral Dal

Kurucu, Eğitmen, Executive Coach
Gelişim Gezginleri Grup
www.gelisimgezginleri.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder