11 Eylül 2014 Perşembe

GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİN FARKINDA MISINIZ?

Hepimiz kendimizi tanıdığımızı düşünüyoruz.
İş hayatında çok yoğun çalışıyoruz. Hedefimiz daha fazla kariyer, daha fazla para, sosyalleşme ve birçok farklı neden.  Zamanımızın büyük bir kısmını iş ve onunla ilgili süreçleri kapsadığı için çoğu kez kendimizi unutabiliyoruz. 

Yıllar hızla geçiyor ve işte o soruyu sorduğumuz gün geliyor.
“ Bunca sene neden çalıştım? Neden çok mutsuzum ? ” vb.

Başarılı ve mutlu bir yaşam için kendimizi çok iyi tanımamız gerekiyor.
Kendini tanımak dediğimizde başkalarına sorsak veya kendinizi 3 kelime ile tanımlayının ötesinde bir şeyden bahsediyorum.
·         En güçlü yönleriniz neler?
·         Peki sizi başarıda engelleyen ilk sıradaki zayıflıklarınız?
·         Nasıl öğreniyorsunuz?
·         Başkalarıyla nasıl çalışıyorsunuz?
·         İş hayatınızdaki değerleriniz ve özel hayatınızdaki değerleriniz neler?
·         Akış halinde, coşkuyla ve iç motivasyonla çalıştığınız zamanlarda ne iş yapıyor oluyorsunuz?
Tüm bu soruların cevapları sizi başarılı ve mutlu bir iş yaşamı sürdürmeniz için ipuçları olacaktır. 
Nereye ait olduğunuzu bilmeniz için güçlü yönlerinizi keşfetmeye ve en önemlisi bu güçlü yönlerinizi geliştirmeye ihtiyacınız var. Yeteneksiz ve zayıf yanlarınızı geliştirmeye çalışıyorsanız boşa zaman kaybediyorsunuz demektir.
Güçlü yönlerinizi keşfetmek için neler mi yapabilirsiniz?
1-      Geçmişinizi 5’er yıllık/10 ‘ar yıllık bölümlere ayırın. Her bir dönemdeki başarılarınızı gözden geçirin. Başarıyı hangi güçlü yönlerinizle elde ettiniz?
2-      Diğerlerine sorun ve geribildirim isteyin. Siz de gördükleri güçlü yanlar ve gelişim alanları nedir? Yanıtları kaydedin. Cevapları dinlerken karşı tarafa açıklama yapmayın sadece içten bir teşekkür edin.
3-      Kişilik testleri yaptırın ve uzmanından geribildirim alın. Geçerliliği ve güvenirliği ispatlanmış kişilik testleri kullanın. İşin uzmanından geribildirim almayı unutmayın.
4-      Kendinizi gözlemleyin. Nasıl çalıştığınızı ve tarzınızın gerçek sizi yansıtıp yansıtmadığına bakın. İnsanlarla birlikte mi yoksa yalnız çalışırken mi daha başarılısınız? İş stresliyken mi yoksa istikrarlı devam ederken mi daha verimlisiniz?
5-      Koçluk alın. Profesyonel Koçluk eğitimi almış ve profesyonel olarak Koçluk yapan kişilerden yaşam amacınızı gözden geçirmek, potansiyelinizi keşfetmek, güçlü yönlerinizi daha da güçlendirmek için destek alabilirsiniz.

Kendinizi keşfettikçe başarıyla beraber mutluluğu da sürekli hale getireceğinizi göreceksiniz.

Yolunuz açık olsun,

Meral Dal
Kurucu, Yönetici ve Liderlik Koçu
Gelişim Gezginleri Grup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder